5. Zasady, którymi należy się kierować podczas pisania opinii

UCZCIWOŚĆ 

CO ROBIĆ: Bądź uczciwy i opisz szczerze swoje osobiste doświadczenie. Jeżeli opinia dotyczy innej osoby, którą zabrałeś na wizytę (dziecka, osoby starszej), możesz o tym napisać, ale upewnij się, że jesteś upoważniony do jej napisania.

CZEGO NIE ROBIĆ: Nie należy dodawać opinii, za które otrzymałeś wynagrodzenie lub osiągnąłeś inne korzyści. Unikaj komentarzy na podstawie treści usłyszanych od innych osób lub z mediów.

ODPOWIEDNIA TREŚĆ

CO ROBIĆ: Opisz swoje osobiste i najbardziej aktualne doświadczenia z profesjonalistą. Podziel się tym, co może być cenne i wartościowe dla innych pacjentów.

CZEGO NIE ROBIĆ: Twoja opinia powinna dotyczyć przede wszystkim specjalisty, o którym piszesz. Unikaj treści promocyjnych lub marketingowych.

ZROZUMIAŁY JĘZYK

CO ROBIĆ: Staraj się pisać w prosty i rzeczowy sposób. Pomoże to specjalistom zastanowić się nad Twoimi słowami. Będzie to również pomocne dla innych użytkowników w podjęciu decyzji. Zachowaj dowody potwierdzające skorzystanie z usługi (np. paragon, faktura).

CZEGO NIE ROBIĆ:  Nie dodawaj niejasnych lub zbyt ogólnych informacji, gdyż mogą być one niezrozumiałe dla innych użytkowników. 

SZACUNEK

CO ROBIĆ: Opinia powinna być napisana z szacunkiem do drugiego człowieka. Nawet jeżeli miałeś negatywne doświadczenia, postaraj się opisać sytuację w sposób konstruktywny i kulturalny.

CZEGO NIE ROBIĆ: Nie zamieszczaj treści wulgarnych, dyskryminujących, agresywnych lub obscenicznych. Nie obrażaj innych. Nie opublikujemy takich treści. 

WRAŻLIWOŚĆ NA PRYWATNOŚĆ

CO ROBIĆ: Podczas pisania opinii pamiętaj o prywatności własnej i innych osób. Zwracaj szczególną uwagę na informacje odnoszące się do dzieci lub innej osoby, z którą byłeś na wizycie. 

CZEGO NIE ROBIĆ: Nie dodawaj danych wrażliwych, których nie powinni poznać inni. Zalecamy, aby nie zamieszczać danych, które mogą zostać wykorzystane do identyfikacji Ciebie lub innych osób. Nie podawaj numerów telefonów, adresów e-mail, dokumentacji medycznej ani innych danych osobowych, za pomocą których można zidentyfikować Ciebie bądź inne osoby.

Czy ten artykuł był pomocny?
Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 0 z 0
Oparte na technologii Zendesk